Realizacja

Balustradowe szkło
Szkło do balustrad

Szkło balustradowe

Balustrady ze szkła wpisały się już chyba na stałe do naszej pracy, podobnie jak w przestrzeń nowoczesnych wystrojów domów. Tym razem otrzymaliśmy zlecenie na barierkę ze szkła hartowanego laminowanego. Nietypowa, oryginalna aranżacja domu była dla nas niemałym wyzwaniem, ale udało się nam świetnie wpisać balustradę w zastaną przestrzeń. W efekcie udało się nam zachować maksimum przestronności, a efekt wizualny mówi sam za siebie…

Szkło jako element aranżacji domu

Otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie szklanej balustrady na schodach wewnątrz nowoczesnego domu. Nie jest to nasze pierwsze zlecenie tego typu, dobrze wiedzieliśmy, co trzeba zrobić, aby barierka wpisała się w zastaną przestrzeń. Było to o tyle łatwiejsze, że szkło jako materiał uniwersalny i ponadczasowy, dopasowuje się praktycznie do każdego wystroju wnętrza czy stylu architektury. Zawdzięcza to przezroczystości i gładkości, które sprawiają, że wydaje się ono lekkie. Połysk dodaje szkłu nowoczesnego szyku. Z kolei jego przezroczystość wtapia je w otoczenie, przez co tworzywo staje się prawie neutralne dla otoczenia. Kluczem do wykonania harmonijnej aranżacji okazał się sposób osadzenia balustrady, jej wykończenie oraz kolorystyka. Jak sobie z tym poradziliśmy?

Szkło barierki
Szklarz balustrady

Szklarz i projektant schodów

Naszym zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie balustrady szklanej na schodach zabiegowych, łączących dwa poziomy domu jednorodzinnego. Wnętrze domu okazało się bardzo oryginalne, przestronne, urządzone wedle artystycznego gustu właścicieli. W przestrzeni dominują obrazy, które  kształtują wyjątkowy klimat wnętrza. Aby nie zachwiać aranżacyjną równowagą przestrzeni, musieliśmy tak wykonać balustradę, aby była w każdym calu dopracowana. Balustrada składa się z kilku części – posiadają one jednak taką samą wysokość, tj. 980 mm. Perfekcyjne cięcie szkła wykonał szklarz, który miał do dyspozycji odpowiednie narzędzia oraz fachową wiedzę. Widoczne na zdjęciach zbliżenia detali balustrady są dowodem wysokiej jakości cięcia. Szklane formatki na każdym załamaniu barierki łączą się płynnie ze sobą i otaczającą je przestrzenią. Na ostateczny wygląd ma również wpływ wysoka przezroczystość formatek.

Szyby na wymiar – dopasowane do wnętrza

Odpowiednia wysokość barierki to nie tylko aspekt bezpieczeństwa i ergonomii – to także kwestia wygody codziennego korzystania. Domownicy będą przemierzać schody w górę i w dół nawet kilkanaście razy dziennie. Przy okazji będą spoglądać na stworzoną przez nich przestrzeń w salonie, na klatce schodowej oraz antresoli. Szklana barierka, którą zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy, nie ogranicza przepływu światła, co więcej – dzięki swoim właściwościom szkło doświetla klatkę schodową. Formatki szkła ESG/VSG 88.2 Optiwhite nie ograniczają także widoczności, nie zasłaniają widoku na każdym odcinku klatki schodowej. Dzięki temu wnętrze zachowuje swoją przestronność. Balustrada płynnie łączy się z schodami wykonanymi z płytek drewnopodobnych, pokrywających podłogi w całym domu. Dla płynnego przejścia pomiędzy szkłem i podłogą profile mocujące anodowaliśmy w kolorze inox. Ta anoda o metalizującej powierzchni prezentuje różne refleksy barwne pod różnymi kontami padania światła. Kolor w zależności od perspektywy patrzenia zmienia swój kolor na ciemniejszy lub jaśniejszy. To sprawia, że profile lepiej współgrają z artystycznym wystrojem domu.

Balustrada szklarz

Szkło na wymiar – perfekcyjne cięcie

Zdecydowaliśmy, że balustrada nie będzie posiadała tradycyjnego pochwytu. Pozbawione poręczy barierki są w odczuciu estetycznym lekkie i nowoczesne. Świetnie wpisują się w aranżację domu, gdzie pojawia się wiele nowoczesnych obrazów w ciemnych obramowaniach. Formatki szkła zamocowaliśmy w profilach TALL, które przymocowaliśmy do boku schodów. Aby połączyć kolor schodów i nawiązać do detali występujących w otoczeniu, pomalowaliśmy profile w kolorze inox. W salonie oraz na klatce schodowej znajduje się nowoczesne, industrialne oświetlenie, które również stanowi dekorację wnętrza. Wybór barwy profili był tutaj uzasadniony, współgra z kolorem lamp. Formatki szkła zostały docięte tak, że wpisują się w przestrzeń, stanowią integralną część schodów oraz klatki schodowej.

Szkło laminowane – najbezpieczniejszy rodzaj szkła

Do wykonania swoich projektów wybieramy tylko sprawdzone materiały najwyższej jakości. Solidne materiały to nie tylko ładny wygląd, ale także bezpieczeństwo. Do zbudowania tej szklanej balustrady użyliśmy szkła ESG/VSG 88.2 Optiwhite. Jest to szkło bezpieczne hartowane, które dodatkowo
zostaje poddane laminacji. Zaletą wybranego przez nas szkła jest jego wysoka przezroczystość, którą zawdzięcza ono niskiej zawartości jonów żelaza. Dzięki temu kolor szkła jest maksymalnie jasny, wręcz biały. Laminat to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa – jeśli szyba, mimo swojej wysokiej odporności, ulegnie zniszczeniu, laminat zatrzyma drobiny szkła, żeby się nie rozsypały. Choć zapewniamy, że szkło bezpieczne hartowane rozpada się tylko na obłe kawałeczki o tępych krawędziach.

Szkło bezpieczne hartowane w projektach od HELTA

To nie była nasza pierwsza realizacja w zakresie balustrad szklanych. Na co dzień zajmujemy się podobnymi projektami barierek, realizujemy projekty zarówno wewnątrz domów, jak i na zewnątrz budynków. Przed podjęciem zlecenia zawsze najpierw udajemy się do miejsca, gdzie ma znaleźć się zaprojektowana przez nas barierka. Bierzemy pod uwagę każdy detal otoczenia, aby w pełni dopasować ją do aranżacji. Liczą się nie tylko kształt i wymiary, ważna jest także kolorystyka pasująca do wystroju domu. Sposób montażu dopasowujemy do możliwości oraz stylu wnętrza. Choć wiemy doskonale, że szkło to materiał, który może dopasować się do każdego wystroju i stylu aranżacji. Bezpiecznie wpisana w przestrzeń schodów balustrada szklana zawsze powinna być perfekcyjnie wykonana. Dzięki dbałości o każdy detal będzie ona przez wiele lat służyć swoim właścicielom. Szkło bezpieczne hartowane w pełni nadaje się do takich realizacji, przekonaliśmy się o tym nieraz.

— NASZE REALIZACJE —