Drewno klejone

Klejone drewno lite na schody – poznaj jego zalety i wady

Drewno jest materiałem ekologicznym i przyjaznym człowiekowi. Tworzy w domu swoisty mikroklimat. Z tego powodu od lat jest ono chętnie wybierane jako element domowych aranżacji. Wytwarza się z niego podłogi, schody i meble, które wnoszą ocieplający akcent do wnętrza. Na przestrzeni lat technologia produkcji drewna zmieniła się i obecnie coraz częściej używa się drewna klejonego. Czym jest klejonka lita i dlaczego stanowi najlepszy materiał do produkcji schodów – wyjaśniamy.

Co to jest klejonka lita i jak powstaje?

Klejonka, to inaczej drewno klejone, powstające z wyciętych z litego drewna i wyselekcjonowanych elementów, które następnie są ze sobą klejone i ściskane w prasach. Przed klejeniem drewno poddawane jest jeszcze procesom suszenia do osiągnięcia wilgotności na poziomie od 6-8%. Odrzuca się też niezdrowe i gorszej jakości fragmenty zawierające sęki, strefy rdzeniowe, pęknięcia, wady. Drewno lite poddane takiej obróbce zachowuje wszystkie swoje cenne walory. Traci jednak wiele wad, którymi obdarzony jest produkt jednorodny. Powstaje w ten sposób trwały i bardzo wytrzymały na odkształcenia materiał np. na schody drewniane.

drewno klejone

Jakie zalety ma klejone lite drewno?

Nie bez powodu do produkcji schodów wykorzystuje się obecnie lite drewno klejone. Okazuje się, że ma ono sporo zalet. Oto one:

  • Wcześniejsza obróbka polegająca na cięciu na kantówki, suszeniu, ostrugiwaniu pozbawia drewno wszelkich nieczystości w postaci pleśni, larw owadów, sęków. Daje to pewność, że do klejenia używa się najzdrowszych partii drewna
  • Możliwe jest wyselekcjonowanie szczególnie wytrzymałego drewna pochodzącego z najtwardszych części bali do stworzenia konstrukcji pod duże obciążenia
  • Pozwala na wykonanie produktów o dużej wytrzymałości i sztywności odpornej na odkształcenia
  • Powstaje z kantówek, które już na etapie produkcji podlegają ścisłej kontroli parametrów wytrzymałościowych i wilgotnościowych. Graniaki używane do klejenia osiągnęły już wilgotność 6-8%
  • Po odpowiednim zabezpieczeniu i zapewnieniu właściwej temperatury 18-25 stopni C i wilgotności powietrza w obiekcie w granicach 45-65%, schody z litej klejonki przetrwają wiele lat bez skrzypienia i wypaczeń

Czy schody z klejonego drewna litego zawsze będą gwarantem najlepszej jakości?

Jakość schodów zależy nie tylko od obróbki drewna, ale też od jego gatunku oraz sposobu i precyzji wykonania. Jeśli będą one wykonane z drewna klejonego, ale nie dosyć twardego, np. sosny, mogą nie być tak wytrzymałe, jak te robione z dębu, czy innych twardych gatunków, jak jesion, czy orzech.

Ważne jest też, aby drewno do klejenia było odpowiedniej wielkości. Optymalnym materiałem do produkcji schodów są graniaki z litego twardego drewna 40×40 mm klejone na szerokości. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde cięcie i klejenie rozładowuje naprężenia drewna litego. Dzięki temu produkt jest stabilniejszy i mniej podatny na paczenie. Aby nie pogorszył się stosunek szerokości do grubości drewna, co mogłoby mieć wpływ na rotację i paczenie, grubość stopnic powinna mieć minimum 40mm.

Dla dodatkowego zabezpieczenia powierzchni schodów i zwiększenia estetyki czasem poddaje się powierzchnię schodów obłogowaniu. Polega to na pokryciu stopni i podstopni dodatkowymi płatami drewna. W takim wydaniu schody nie tylko zyskają wizualnie, ale też będą bardziej wytrzymałe. Warunkiem dobrej jakości jest jednak to, aby zarówno rdzeń schodów, jak i obłóg pochodziły z dobrej jakości twardego drewna. Wszelkie kombinowanie w tym względzie, rzeczywistość szybko zweryfikuje i jeśli skusimy się na tanie schody u jakiegoś producenta, który rdzeń wykona z miękkiego drewna lub materiałów drewnopochodnych a tylko pokryje dębowym obłogiem, schody szybko nas o tym powiadomią swoją pracą i odgłosami.

klejenie drewna
drewno klejone warstwowo

Czy klejonka lita ma jakieś wady?

Dobrej jakości klejonka lita na schody, powstała z twardych gatunków litego drewna, np. dębu kosztuje znacznie więcej niż drewna klejone z miękkich lub małych kawałków (technologia mikrowczepowa). Wydaje się, że jedyną jej wadą jest wysoka cena, ale nie od dziś znamy powiedzenie, że jakość musi kosztować. Ta wysoka cena, która na pierwszy rzut oka wydaje się wadą, przestaje nią być, jeśli potraktujemy ten produkt jak inwestycję, która będzie służyć wiele lat i nie przysporzy nam nowych kosztów w przyszłości, jak to robią często marnej jakości materiały. Odpowiednio zadbana będzie się odpłacać pięknem i nienagannym stanem technicznym podczas długoletniego użytkowania.

Klejone lite drewno na schody to doskonały wybór pod warunkiem, że postawimy na odpowiedni gatunek drewna. W przypadku zdecydowania się na schody z klejonki pokryte obłogiem warto postawić na sprawdzonych producentów, takich jak Helta™, aby mieć pewność, że rdzeń schodów będzie wykonany również z dębu, podobnie jak obłóg. Schody to inwestycja na wiele lat. Warto więc postawić na jakość, aby po dwóch czy trzech latach nie ponosić kosztów ponownie. Dobrze jest to na spokojnie rozważyć i zdecydować się na wymarzony rodzaj schodów z klejonego litego drewna.