Wykończenie schodów

Efektowne wykończenie schodów w różnych aranżacjach

Schody wewnętrzne, kiedyś najczęściej zamknięte w klatkach schodowych, obecnie oprócz swej funkcjonalnej roli coraz częściej stają się ważnym elementem aranżacji. Podkreślają styl wnętrza i dodają mu klimatu. Ostatecznego efektu wizualnego nadaje schodom wewnętrznym ich odpowiednie wykończenie. Mimo że niektórzy wciąż opowiadają się za klasyką, współczesny design i nowe technologie pozwalają na tworzenie wykończeń minimalistycznych, genialnych w swojej prostocie. Oto, więcej niż jeden, pomysł na schody wewnętrzne:

Wykończenie schodów połączeniem drewna ze szkłem

Drewno i szkło to idealne połączenie w nowoczesnych wnętrzach. Piękno drewnianych schodów wykonanych z dębu podkreśli transparentna balustrada ze szkła. To dosyć często wybierane obecnie rozwiązanie, nie tylko nie ograniczy wizualnie przestrzeni, ale też nie zamknie przepływu światła. W niektórych projektach jednak to połączenie może być nawet czymś więcej niż tylko zwykłą balustradą.

Projekty, które tworzą historię

Przykładem tej odważnej aranżacji są samonośne schody dywanowe powieszone na szklanych laminatach. Wytrzymałość laminowanego szkła hartowanego Optiwhite o grubości 17 mm pozwala na utrzymanie w powietrzu konstrukcji schodów ważących kilkaset kilogramów. Warto przy tym wspomnieć, że mimo iż schody dywanowe mają stopnie i podstopnice grubsze niż te tradycyjne, to nowoczesne wykończenie schodów nadaje wnętrzu lekkości, a jednocześnie podkreśla dynamiczną aranżację.

Szczegółowe informacje na temat tego nowatorskiego rozwiązania można poznać w relacji z realizacji nr 10. Inwestorom zainteresowanym użyciem podobnych technologii po przesłaniu danych osobowych i niezbędnych do wyceny informacji, firma Helta™ udzieli odpowiedzi zawierającej koszt inwestycji.

wykończenie schodów

Wykończenia schodów betonowych poprzez ocieplanie drewnem

Jeśli zastanawiamy się, czym obłożyć schody betonowe wewnętrzne, warto poszukać inspiracji w materiałach naturalnych. Tęsknota współczesnego człowieka za naturą przyniosła nowy trend w wystroju wnętrz, którego znakomitym przykładem są współczesne wykończenia schodów betonowych. Jak się okazuje, drewno może być nie tylko znakomitym materiałem konstrukcyjnym schodów, ale też pomaga wykończyć schody betonowe. Co więcej, schody w takim wydaniu są bezpieczniejsze niż wykończone płytkami. Drewniane stopnie lepiej zamortyzują ewentualny upadek niż płytki gresowe.

Schody żelbetowe – wykończenie z drewna

W zależności od możliwości finansowych i gustu użytkowników do wyboru są dwa rodzaje drewnianych wykończeń schodów betonowych. Pierwszy z nich pokrywa w całości betonowy podkład drewnianym dywanem. W drugim wariancie natomiast na schody żelbetowe nakładane są jedynie stopnie wykonane z drewna, a podstopnice można wykończyć za pomocą innych materiałów. Oba rozwiązania podnoszą estetykę schodów i wprowadzają do wnętrza ocieplający akcent, dający wrażenie przytulności. Oto więcej szczegółów na temat obu tych rozwiązań:

Schody dywanowe na betonie

Schody dywanowe położone na beton są droższe, ale właściwie zaprojektowane i wykonane z dobrej jakości twardego drewna posłużą długie lata. Trzeba jednak unikać tworzenia takiej konstrukcji z pojedynczych modułów, ponieważ drewno jako materiał higroskopijny cały czas pracuje i łączone niefachowo szybko zaczyna skrzypieć. Schody w układzie dywanowym do nałożenia na schody betonowe powinny być w całości klejone w warunkach warsztatowych i dopiero takie przywiezione w celu dokonania przymiaru.

Dywanowe konstrukcje na betonowe schody w domu – aranżacje

Przykładową realizację schodów dywanowych na beton można zobaczyć w naszej galerii pod nr 2, gdzie dodatkowym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie zapewniającym bezpieczeństwo, jest wbudowana w bieg schodów szklana balustrada. Takie wykończenie schodów przy ścianie to elegancja w nowoczesnym wydaniu. Wyjściowa cena schodów dywanowych kładzionych na beton dostępna jest w cenniku na stronie. Całkowity koszt otrzymuje się po przesłaniu danych potrzebnych do wyceny.

Schody betonowe z białymi podstopniami i drewnianymi stopniami

Schody betonowe posiadające drewniane stopnie prezentują się równie pięknie szczególnie w połączeniu z białymi podstopniami. W zależności od stylu całego wnętrza można wybrać odpowiednie wybarwienie drewna. Nowoczesny charakter podkreślą kontrastujące z bielą podstopnic stopnie wykonane z drewna egzotycznego. Natomiast jaśniejsze gatunki drewna dodadzą uroku schodom z białymi podstopniami w stylizacji skandynawskiej, czy klasycznej.

Co na schody z białymi podstopniami – przykładowa realizacja wykończenia schodów

Przykładem może być realizacja nr 24, gdzie efektowne wykończenie schodów betonowych to drewniane stopnie i klasyczna balustrada będąca połączeniem drewna z elementami stalowymi. Takie projekty wyceniane są indywidualnie, ale wyjściowa cena zaczyna się od 10 000 zł.

Schody wewnętrzne drewniano-metalowe w aranżacjach industrialnych

We wnętrzach stylizowanych na pofabryczne lofty pożądane jest łączenie drewna z metalem. Mile widziane w takich aranżacjach są też elementy szklane. Schody drewniane z metalowymi policzkami i szklaną balustradą są wręcz wymarzone do zaaranżowania przestrzeni w stylu industrialnym. Metalowe policzki są jednak ciężką konstrukcją i wymagają specjalnego mocowania do podłogi. Nie każdemu to odpowiada. Mają też inne mankamenty, np. zimny w dotyku i bardziej niebezpieczny niż drewno podczas ewentualnego upadku materiał.

Schody wykończone drewnem imitującym metal

Pomysł na to, jak wykończyć schody do wnętrza industrialnego powstał dzięki nowej technologii, pozwalającej na uzyskanie materiału, który wygląda jak metal, ale nim nie jest. Znakomite wizje projektantów pozwoliły stworzyć produkt, który jest wykonany z drewna, lecz doskonale imituje metal. W efekcie otrzymujemy produkt finalny w postaci schodów z drewnianymi stopniami i wykonanymi również z drewna metalowymi policzkami.

Jak wykończyć schody industrialne?

Odpowiednio wygładzone i pomalowane specjalną farbą do złudzenia przypominają malowany proszkowo metal. Kolorystyka takich policzków w aranżacji industrialnej najczęściej jest czarna, ale można wybrać też antracyt, czy biel. Szczególnie elegancko zaprezentują się ze szklaną balustradą montowaną zaciskowo wewnątrz policzka.

Przykład uzyskania efektu metalu na powierzchni wykonanej z materiałów drewnianych

Efekty tego wykonania można obejrzeć na zdjęciach w realizacji nr 1. Cena ustalana jest indywidualnie, ale wyjściowe ceny takich projektów dostępne są w cenniku. Jeśli inwestor prześle potrzebne do wyceny dane, na życzenie otrzyma przewidywany całkowity koszt schodów.

To tylko wybrane przykłady możliwości wykończenia schodów wewnętrznych, obejmujące zarówno schody drewniane, jak i schody betonowe wykończone drewnem. W rzeczywistości jest ich nieskończenie wiele. Obecne technologie i dostępność materiałów sprawiają, że projektanci mogą wykazać się wielką kreatywnością. Przynosi to znakomite rezultaty i każda aranżacja schodów oraz ich wykończenie są unikalne i dopasowane do stylistyki określonego wnętrza.