UNIKALNE

SCHODY DĘBOWE

Schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Dębowe schody

Jeżeli pragną Państwo poznać dokładny kosztorys inwestycji, zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem biuro@helta.pl
Prosimy o skompletowanie i przesłanie nam:

  • numeru telefonu służącego do kontaktu
  • dokładną lokalizację montażu, najlepiej uzupełnioną o kod pocztowy
  • rzut z projektu architektonicznego, na który składa się rzut parteru, piętra oraz przekrój w .pdf
  • wizualizacje, które zostały dołączone do projektu albo wykonane przez architekta
  • zdjęcia, inspiracje i przykładowe projekty, które się Państwu podobają, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze bardziej zrozumieć Państwa oczekiwania
  • wzór balustrady – która miałaby dopełnić inwestycję
Bydgoszcz schody dębowe
Gdańsk schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Dębowe schody i podłogi

Schody dębowe – charakterystyka

Dąb jest od stuleci uważany za symbol ogromnej siły i stabilności. Istnieje bardzo wiele związków frazeologicznych nawiązujących do jego właściwości, np. silny jak dąb. Kiedyś tworzono wieńce z dębowych liści i ozdabiano nimi głowy władców, a także najbardziej walecznych i zwycięskich wodzów. Nie dzieje się to bez powodu. Dąb rzeczywiście jest bardzo twardym i mało podatnym na zniszczenia rodzajem drewna, dlatego bardzo chętnie jest wykorzystywany w budownictwie.

Schody drewniane dębowe mają niską ścieralność, dlatego z powodzeniem nadają się do domów, gdzie panuje aktywny tryb życia, a domownicy często z nich korzystają. Dąb jest gatunkiem drewna uznanym za bardzo szlachetny materiał, dlatego schody takie będą wspaniale wyglądać w każdym wnętrzu i dodadzą mu klasy i elegancji. Schody z drewna dębowego to z pewnością inwestycja na długie lata.

Stopnie dębowe
Stopnie z drewna dębowego
Schody z drewna dębowego avangard
Schody z dębu naturalnego

Drewno dębowe – dane techniczne

Dąb jest gatunkiem stabilnym wymiarowo. Ciężar właściwy w zakresie wilgotności wynosi 6-8%, czyli 560-650 kg/m³. Drewno dębowe sprawdza się wspaniale jako wiodący gatunek w wyposażeniu polskich obiektów użytkowych. Optymalny pułap wilgotności powietrza w pomieszczeniach użytkowych dla tego gatunku drewna wynosi 40-65%. W takich warunkach drewno dębowe zachowuje się bardzo przewidywalnie oraz stabilnie.

Twardość drewna dębowego w skali Brinella wynosi 3,7 kg/mm². Dębina jest gatunkiem średniokurczliwym. Najpopularniejszą odmianą dębu w naszej strefie klimatycznej jest dąb szypułkowy, który charakteryzuje się estetycznymi ciekami oraz splotami włókien. Z kolei nazwę swoją zawdzięcza temu, że jego owoce rosną na kilkucentymetrowych szypułkach.
Drewno dębowe jest bardzo popularnym wyborem w zakresie aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się je z powodzeniem w tworzeniu podłóg drewnianych, schodów wewnętrznych, fornirów stosowanych do produkcji drzwi oraz naturalnych frontów kuchennych.

Drewno dębowe na schodach
Gdynia schody dębowe
Drewno dębowe na schodach wewnętrznych

Schody z drewna dębowego – możliwości aranżacyjne

Schody dębowe pasują do każdego wnętrza. Naturalna dębina uszlachetniona bezbarwnym woskiem lub lakierem przybiera ciepły i równomierny kolor miodowy. Wartość optyczna dębiny jest ponadczasowa, skala kolorystyczna waha się od lekko miodowej do jasnobrunatnej. Drewno to jest bardzo neutralne i chętnie zestawiane przez inwestorów z bielą, antracytem albo matową czernią. Drewno dębowe posiada wyraźne i otwarte pory, które dają się łatwo penetrować i wybarwiać m.in. przez bejce tradycyjne, bejce olejne oraz woski lazurowe. W ten sposób może powstać niesamowity efekt np. bielonego drewna dębowego.

Schody dębowe, poza rozmaitymi możliwościami kolorystycznymi, bez problemu można dopasować do stylu wnętrza w zestawieniu z balustradami wewnętrznymi. Mogą być one tradycyjne, np. wykonane również z drewna dębowego, albo nowoczesne-ze szkła lub metalu. Ciekawie wyglądają łączone kompozycje. Schody dębowe będą idealnym wyborem zarówno dla entuzjastów minimalizmu, a także klasyki czy nawet awangardy.
Schody dębowe mogą mieć rozmaitą formę, np. mogą być wykonane jako dywanowe na beton albo jako samonośne ażurowe. W każdym wariancie będą się wspaniale prezentować a przede wszystkim spełniać swoją rolę przez długie lata.

Schody dębowe – kalkulacja cenowa

Drewno dębowe jest nieco droższym materiałem, ale warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ zwróci się ona w jakości oraz funkcjonalności. Ciężko jest podać dokładną cenę inwestycji, ponieważ jest ona zawsze zależna od kilku czynników. Wpływ na nią ma potencjalna wielkość schodów, sposób montażu, uszlachetnienie oraz typ dodatków-balustrad.