UNIKALNE

SCHODY DĘBOWE

Bydgoszcz schody dębowe
Gdańsk schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Gdańsk schody dębowe
Kraków schody dębowe
Warszawa schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Warszawa schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Gdynia schody dębowe
Warszawa schody dębowe
Gdynia schody dębowe

Schody dębowe – charakterystyka

Dąb jest od stuleci uważany za symbol ogromnej siły i stabilności. Istnieje bardzo wiele związków frazeologicznych nawiązujących do jego właściwości, np. silny jak dąb. Kiedyś tworzono wieńce z dębowych liści i ozdabiano nimi głowy władców, a także najbardziej walecznych i zwycięskich wodzów. Nie dzieje się to bez powodu. Dąb rzeczywiście jest bardzo twardym i mało podatnym na zniszczenia rodzajem drewna, dlatego bardzo chętnie jest wykorzystywany w budownictwie.

Schody drewniane dębowe mają niską ścieralność, dlatego z powodzeniem nadają się do domów, gdzie panuje aktywny tryb życia, a domownicy często z nich korzystają. Dąb jest gatunkiem drewna uznanym za bardzo szlachetny materiał, dlatego schody takie będą wspaniale wyglądać w każdym wnętrzu i dodadzą mu klasy i elegancji. Schody z drewna dębowego to z pewnością inwestycja na długie lata.

Drewno dębowe – dane techniczne

Drewno dębowe jest gatunkiem stabilnym wymiarowo. Ciężar właściwy w zakresie wilgotności wynosi 6-8%, czyli 560-650 kg/m³. Drewno dębowe sprawdza się wspaniale jako wiodący gatunek w wyposażeniu polskich obiektów użytkowych. Optymalny pułap wilgotności powietrza w pomieszczeniach użytkowych dla tego gatunku drewna wynosi 40-65%. W takich warunkach drewno dębowe zachowuje się bardzo przewidywalnie oraz stabilnie.

Twardość drewna dębowego w skali Brinella wynosi 3,7 kg/mm². Dębina jest gatunkiem średniokurczliwym. Najpopularniejszą odmianą dębu w naszej strefie klimatycznej jest dąb szypułkowy, który charakteryzuje się estetycznymi ciekami oraz splotami włókien. Z kolei nazwę swoją zawdzięcza temu, że jego owoce rosną na kilkucentymetrowych szypułkach.
Drewno dębowe jest bardzo popularnym wyborem w zakresie aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się je z powodzeniem w tworzeniu podłóg drewnianych, schodów wewnętrznych, fornirów stosowanych do produkcji drzwi oraz naturalnych frontów kuchennych.

Stopnie schodowe z drewna dębowego

Schody dębowe – możliwości aranżacyjne

Schody dębowe pasują do każdego wnętrza. Naturalna dębina uszlachetniona bezbarwnym woskiem lub lakierem przybiera ciepły i równomierny kolor miodowy. Wartość optyczna dębiny jest ponadczasowa, skala kolorystyczna waha się od lekko miodowej do jasnobrunatnej. Drewno to jest bardzo neutralne i chętnie zestawiane przez inwestorów z bielą, antracytem albo matową czernią. Drewno dębowe posiada wyraźne i otwarte pory, które dają się łatwo penetrować i wybarwiać m.in. przez bejce tradycyjne, bejce olejne oraz woski lazurowe. W ten sposób może powstać niesamowity efekt np. bielonego drewna dębowego.

Schody dębowe, poza rozmaitymi możliwościami kolorystycznymi, bez problemu można dopasować do stylu wnętrza w zestawieniu z balustradami wewnętrznymi. Mogą być one tradycyjne, np. wykonane również z drewna dębowego, albo nowoczesne-ze szkła lub metalu. Ciekawie wyglądają łączone kompozycje. Schody dębowe będą idealnym wyborem zarówno dla entuzjastów minimalizmu, a także klasyki czy nawet awangardy.
Schody dębowe mogą mieć rozmaitą formę, np. mogą być wykonane jako dywanowe na beton albo jako samonośne ażurowe. W każdym wariancie będą się wspaniale prezentować a przede wszystkim spełniać swoją rolę przez długie lata.

Dębowe stopnie schodowe

Schody dębowe – kalkulacja cenowa

Drewno dębowe jest nieco droższym materiałem, ale warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ zwróci się ona w jakości oraz funkcjonalności. Ciężko jest podać dokładną cenę inwestycji, ponieważ jest ona zawsze zależna od kilku czynników. Wpływ na nią ma potencjalna wielkość schodów, sposób montażu, uszlachetnienie oraz typ dodatków-balustrad.

Jeżeli pragną Państwo poznać dokładny kosztorys inwestycji, zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem biuro@helta.pl. Prosimy o skompletowanie i przesłanie nam:

  • numeru telefonu służącego do kontaktu
  • dokładną lokalizację montażu, najlepiej uzupełnioną o kod pocztowy
  • rzut z projektu architektonicznego, na który składa się rzut parteru, piętra oraz przekrój w .pdf
  • wizualizacje, które zostały dołączone do projektu albo wykonane przez architekta
  • zdjęcia, inspiracje i przykładowe projekty, które się Państwu podobają, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze bardziej zrozumieć Państwa oczekiwania
  • wzór balustrady, która miałaby dopełnić inwestycję