Jak dbać o drewniane schody?

Drewno to najchętniej wybierany materiał na schody wewnętrzne. Wizualnie ociepla, dodaje przytulności i kojąco działa na ludzki organizm. Nie jest tak zimne jak beton, czy stal i o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest jak żywa istota, o którą trzeba właściwie zadbać, aby odpłaciła się zdrowym i pięknym wyglądem i długowiecznością. Co trzeba wiedzieć o drewnie i sposobach jego pielęgnacji zanim zdecydujemy się na drewniane schody? – podpowiadamy.

jak dbać o schody

Klimat w mieszkaniu a kondycja litego drewna

Na to, czy drewniane schody będą nam długo służyły, wpływ ma nie tylko gatunek drewna i precyzja wykonania, ale również panujący w domu klimat. Bynajmniej nie chodzi tu o atmosferę w rodzinie, ale takie czynniki, jak temperatura powietrza i jego wilgotność.

Drewno jest materiałem higroskopijnym i w naturalny sposób pobiera z otoczenia wodę. Kiedy wilgotność powietrza rośnie drewno pęcznieje, a kiedy powietrze jest zbyt suche, drewno oddaje wodę i kurczy się. Ważne jest więc, aby podczas użytkowania drewnianych schodów stosować się do zaleceń producenta i dbać o to, aby w pomieszczeniu, gdzie zostały umieszczone panowała odpowiednia temperatura w granicach 18 do 25 stopni C i wilgotność na poziomie 45-60%. Są to warunki optymalne dla litego drewna.

Warto wiedzieć, że przy odchyleniach tych wskaźników drewno pracuje i mogą wystąpić zmiany w jego wymiarach. Przyjmuje się, że jeśli drewno zmieni wilgotność o 1%, to jego wymiar zmieni się o 0,25%.

W mieszkaniach najczęściej, szczególnie w okresie grzewczym, wilgotność powietrza jest zbyt niska. Aby ją podnieść warto kupić nawilżacz powietrza. Jeśli natomiast wilgotność będzie zbyt duża, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.

czyszczenie schodów

Pielęgnacja schodów drewnianych w zależności od rodzaju wykończenia

Schody z litego drewna wymagają systematycznej pielęgnacji, która powinna być dostosowana do tego, w jaki sposób zostały wykończone. Innych działań z naszej strony będą wymagały schody lakierowane, a innych woskowane. Warto jednak wiedzieć, że zarówno jedne, jak i drugie nie będą tolerowały w czyszczeniu dużej ilości wody, środków żrących, detergentów, które nie są przeznaczone do drewna, ani szorstkich szczotek. A oto szczegóły, jak pielęgnować schody drewniane biorąc pod uwagę typ wykończenia.

wnętrza

Schody drewniane woskowane

Woskowane schody z litego drewna emanują naturalnym pięknem i są często wybierane do nowoczesnych wnętrz. Twardy wosk olejny uwydatnia usłojenie, a tym samym wydobywa to, co w litym drewnie najpiękniejsze. Podczas woskowania schodów nie tworzy się na nich gruba powłoka/film, ponieważ drewno świetnie sieciuje olejowosk. Trzeba jednak wiedzieć, że schody uszlachetnione woskiem olejnym wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji, ponieważ szybciej niż schody lakierowane chłoną zabrudzenia. Regularne zamiatanie i odkurzanie jest więc w tym przypadku nieodzowne.

Można zmywać je delikatną wilgotną szmatką z dodatkiem dedykowanego środka do czyszczenia i pielęgnacji z naturalnymi składnikami. Nie należy używać mopa z dużą ilością wody.

czym myć schody drewniane

Schody drewniane lakierowane

Lakierowane schody z litego drewna nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jak woskowane, ale również wskazane jest codzienne zamiatanie i odkurzanie. Jest to konieczne ponieważ drobiny piasku mogą powodować podczas chodzenia powstawanie zarysowań na lakierze. Plusem tego rodzaju wykończenia schodów jest jednak to, że lakier stanowi powłokę ochronną przed wnikaniem brudu w strukturę drewna. Mycie schodów dozwolone jest, podobnie jak w przypadku schodów olejowanych, tylko za pomocą wilgotnych i delikatnych szmatek, np. z mikrofibry, a potem wskazane jest wytarcie schodów do sucha. Do okresowej pielęgnacji dobrze jest stosować dedykowane preparaty do drewna lakierowanego.

Odpowiednio uszlachetnione i pielęgnowane schody drewniane będą służyć długie lata i czarować nas swoim naturalnym pięknem. Nie można jednak zapominać, że nawet najlepsza pielęgnacja nie zawsze pomoże, jeśli nie stworzymy im warunków, jakich potrzebują. Jeśli jednak zadbamy także o to, odpłacą nam w dwójnasób – swoją nienaganną kondycją i dobrym samopoczuciem domowników. Człowiek w tym względzie jest jak drewno, najlepiej się czuje w podobnych jak ono warunkach.

konserwacja schodów