NOWOCZESNE

SCHODY ZE SPOCZNIKIEM

schody ze spocznikiem
schody drewniane ze spocznikiem

W celu wykonania kalkulacji cenowej schodów ze spocznikiem proszę przesłać na mail: biuro@helta.pl

  • zdjęcia schodów betonowych – dotyczy schodów na beton
  • rzuty z projektu architektonicznego – dotyczy schodów samonośnych
  • wizualizacje wykonane przez architekta wnętrza lub dołączone do projektu architektonicznego
  • inspiracje, oczekiwania, przykładowe zdjęcia
  • określenie wzoru balustrady do wykonania na schodach ze spocznikiem oraz antresoli – wzory balustrad
  • numer telefonu kontaktowego
  • lokalizację montażu (kod pocztowy)
schody ze spocznikiem galeria
spocznik schody

Schody ze spocznikiem – charakterystyka

Schody ze spocznikiem to najlepszy wybór w domach jednorodzinnych, w którym mieszkają ludzie starsi lub małe dzieci. Ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że korzystanie z nich jest niezwykle bezpieczne. Zapewniają komfort i umożliwiają złapanie oddechu lub równowagi w przerwie pomiędzy biegami. Ich stopnie mają równą szerokość, co zapewnia stopom idealne podparcie niezależnie od ich ustawienia. Są wygodniejsze niż schody zabiegowe.

Symetryczna konstrukcja sprawia, że schody spocznikowe gwarantują jednakowy komfort wszystkim swoim użytkownikom, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w domu zamieszkiwanym przez wieloosobowe rodziny. Najlepiej będą prezentowały się w przestronnej klatce schodowej lub dużym holu, ponieważ ze względu na swoją budowę zajmują nieco więcej miejsca niż schody zabiegowe.

Schody ze spocznikiem – najpowszechniejsza konstrukcja

Schody ze spocznikiem są również najczęściej występującymi schodami w budynkach wielokondygnacyjnych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i budynkach użyteczności publicznej, gdzie występuje czasem duże natężenie ruchu. W przestrzeni publicznej jednak są to najczęściej schody betonowe. W domach jednorodzinnych natomiast prym wiodą spocznikowe schody drewniane.

Schody ze spocznikiem – możliwości aranżacyjne

Schody na piętro ze spocznikiem umożliwiają nie tylko wygodne przemieszczanie się z parteru na piętro i z powrotem, ale w odróżnieniu od schodów zabiegowych, dają też dodatkowe możliwości aranżacyjne. Stwarza je półpiętro, czyli spocznik. Schody takie zyskają nowy wyraz, jeśli odpowiednio szerokie półpiętro, zostanie właściwie zagospodarowane. Można to zrobić na różne sposoby.

Jak zaaranżować spocznik schodów?

Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie tego miejsca może być ustawienie ławeczki ze skrzynią do przechowywania. W zależności od stylu domu można też postawić tam rzeźbę, czy zagospodarować roślinnością. Ten ważny element aranżacji czyni przestrzeń schodową ciekawszą i dodaje klimatu całemu wnętrzu.

Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby szerokość spocznika była na tyle duża, aby zostało wystarczająco dużo miejsca na swobodne przemieszczanie się. Jest to ważne w codziennym użytkowaniu, ale też w sytuacjach ekstremalnych, np. gdyby w domu pojawił się pożar.

Różne typy schodów drewnianych ze spocznikiem

Istnieje możliwość wykonania różnego rodzaju schodów ze spocznikiem. W nowoczesnych wnętrzach coraz większą popularność zdobywają schody dywanowe ze spocznikiem, które sprawiają wrażenie zawieszonej w powietrzu konstrukcji.

Na małych powierzchniach najczęściej realizujemy je właśnie jako schody dwubiegowe z półpiętrem. Jednak równie dobrze zaprezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrzach schody policzkowe ze spocznikiem.

Czy istnieją schody zabiegowe i jednobiegowe ze spocznikiem?

W przypadku schodów zabiegowych funkcję spocznika przejmują stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów. Czasami jednak wykonuje się także schody zabiegowe ze spocznikiem, gdzie jeden bieg schodów jest prosty i posiada spocznik, którego szerokość odpowiada szerokości schodów. Drugi bieg ma układ zabiegowy, który na wysokości spocznika łączy się z nim.

Czasem używa się pojęcia schody jednobiegowe ze spocznikiem, nazywając tak schody łamane, które biegną w jednym kierunku. Są to najczęściej długie schody, które w połowie swojej długości przełamane są spocznikiem, a potem dalej biegną w tym samym kierunku. Jest to jednak nazwa nieprecyzyjna, ponieważ w rzeczywistości są to schody dwubiegowe ze spocznikiem, lecz drugi bieg nie zmienia kierunku, lecz podąża w tym samym, co pierwszy.

Wykonanie schodów drewnianych ze spocznikiem na schody żelbetowe

Drewnem przykrywamy też istniejące konstrukcje betonowe ze spocznikiem. Schody można wykonać w układzie dywanowym, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. W innym wariancie na schodach z betonu układa się drewniane stopnie. Drewnem pokrywa się też betonowy spocznik. Takie wykończenie jest tańsze niż drewniany dywan. Przedstawione na stronie zdjęcia prezentują różne nasze tego typu realizacje i pokazują jak innowacyjnie i indywidualnie podchodzimy do każdego wnętrza, by wydobyć z niego wszystkie możliwości, jakie stwarza i nadać mu niepowtarzalny charakter.

Schody drewniane ze spocznikiem – z jakiego drewna powstają?

Schody drewniane ze spocznikiem wykonywane są z twardych gatunków drewna. Do wyboru mamy ich kilkanaście o różnym wybarwieniu. Aby schody były solidne i trwałe stosujemy drewno klejone z graniaków 40×40 mm. Metoda ta sprawia, że nawet po wielu latach schody nie skrzypią, są wytrzymałe i nie ulegają takim odkształceniom, jak te produkowane dawniej. Każdy graniak to osobna historia, która objawia się nam w postaci unikalnego usłojenia. Razem tworzą niepowtarzalną strukturę schodów i spocznika.

Drewniane schody ze spocznikiem – wykończenie w wersji premium

Jeśli ktoś woli powierzchnię stopni wyglądającą, jakby była wykonana z większych kawałków drewna, może zamówić rozszerzoną wersję wykończenia zwaną premium. Pokrywamy wtedy rdzeń stopni i spocznika obłogiem, czyli dodatkowymi płatami drewna. Wybór tego wariantu zapewnia uzyskanie płynnego przejścia linii podłoga / schody, jeśli szerokość płata obłogu, równa jest szerokości paneli, czy desek podłogowych.

Tej technologii używamy także w przypadku innych rodzajów schodów, także schodów zabiegowych.

spocznik drewniany
schody jednobiegowe ze spocznikiem
spocznik z drewna

Schody dwubiegowe ze spocznikiem w nowoczesnym wydaniu

Schody wykonane w układzie ze spocznikiem zabezpieczone szklaną balustradą to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych, jasnych i przestronnych wnętrz, a także tych, które potrzebują optycznego poszerzenia i rozświetlenia. Przezroczysta szklana tafla idealnie przepuszcza światło, nie ograniczając przestrzeni i nadając konstrukcji schodów drewnianych wyjątkowej lekkości.

Szklane balustrady mogą być zarówno proste, wykończone surowo i modernistycznie, jak i ciepło, z przyjemnym akcentem naturalnego drewna. Ich gładka powierzchnia sprawia, że są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, a zadbane prezentują się niezwykle efektownie.

Bezpieczne szkło hartowane, z którego wykonujemy nasze nowoczesne balustrady, jest wytrzymałe na nacisk, rotację i zarysowania, a ponadto nie kruszy się jak tradycyjne szkło. Dlatego też, nawet w przypadku uszkodzenia, nie stwarza zagrożenia dla swoich użytkowników. Szklana balustrada umożliwia dobór dowolnego koloru schodów, w niczym nie ograniczając możliwości wykończeniowych, czy dekoratorskich właściciela obiektu.

Metalowe barierki do schodów z półpiętrem

Schody z półpiętrem i szklaną balustradą to nie jedyna propozycja, dostępna w naszej ofercie. Przeciwnicy szkła we wnętrzach mogą wybrać równie funkcjonalne i efektowne balustrady ze stali nierdzewnej, których drewniane słupki konstrukcyjne dopasowujemy idealnie pod kątem uszlachetnienia powierzchni stopni schodowych. Dzięki temu schody i balustrada tworzą spójną całość, która zachowuje także niezwykłą lekkość konstrukcyjną.

Taki wybór będzie doskonały zarówno do wnętrz bardzo nowoczesnych, jak i nieco bardziej tradycyjnych. Odpowiednie zagęszczenie metalowych elementów barierki wewnętrznej gwarantuje w pełni bezpieczne korzystanie ze schodów, a ich gładka powierzchnia zapewnia łatwość utrzymania w czystości oraz estetyczny wygląd nawet po wielu latach użytkowania.

Schody samonośne oraz na beton w układzie ze spocznikiem

Schody spocznikowe pozwalają na swobodne mijanie się podczas wchodzenia oraz schodzenia, a dzięki przerwie pomiędzy biegami umożliwiają także spokojne złapanie oddechu i równowagi.

Ich stosunkowo masywna budowa może z łatwością nabrać optycznej lekkości poprzez wybór szklanej lub metalowej balustrady, która doskonale wpisuje się w każdy współczesny styl wykończeniowy i dekoratorski.

Co więcej, oferowane przez naszą firmę schody ze spocznikiem mogą być zarówno pełne (konstrukcje schodów na beton), jak i samonośne ażurowe (schody policzkowe), co zapewni im dodatkową lekkość konstrukcyjną i sprawi, że rozwiązanie to sprawdzi się nawet w mniej przestronnym domu.

Ceny schodów ze spocznikiem

Ceny schodów ze spocznikiem ustalamy indywidualnie w zależności od projektu określonego typu schodów i stopnia jego skomplikowania, wybranego gatunku drewna, wielkości schodów, wykończenia i dodatków. Jak widać, na cenę ma wpływ wiele czynników i trudno jest podać konkretną kwotę.

Dla Państwa orientacji jednak pragniemy poinformować, że ceny wyjściowe różnego typu schodów umieszczone są w cenniku. Można w nich zauważyć spore różnice, dzięki którym inwestor może dostosować wybór do swoich możliwości finansowych.

Najdroższą opcją są samonośne schody dywanowe ze spocznikiem ze względu na to, że mają często znacznie grubsze stopnie oraz skomplikowane systemy wsparcia. Ceną wyjściową w tym przypadku jest 18 000 zł.

Najtańszym wariantem jest wykonanie schodów ze spocznikiem na beton. Ceny wyjściowe zaczynają się już od 10 000 zł.

Zachęcamy do przesłania nam danych, których zakres podany jest u góry strony pod zdjęciami głównymi. W oparciu o nie możemy dla Państwa wykonać indywidualną wycenę schodów do domu, czy innego obiektu.

POWIĄZANE REALIZACJE