Projektowanie schodów

projektowanie schodów
projekt schodów

Projektowanie schodów drewnianych oraz balustrad do wnętrz budynków

Projektowanie to pasja, wyzwanie i odpowiedzialność. Połączenie tych cech u projektanta pozwala na stworzenie unikalnych i nowatorskich projektów, które zachwycają, a jednocześnie są funkcjonalne i dobrze służą ludziom. Tacy właśnie są nasi projektanci, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Oto ona.

Proces projektowania schodów

Proces projektowania schodów jest bardzo ważny i składa się z kilku etapów. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że otrzyma wykonany produkt całkowicie zgodny z jego oczekiwaniami, a tym samym wygodne schody. Ważną rzeczą, którą kontrahent powinien zrobić, to zgłosić się do odpowiedniej firmy, zajmującej się wykonywaniem projektów i ich realizacją. Inwestor powinien zlecić wykonanie prospektu w oparciu o rozmowę, możliwości obiektu i indywidualne oczekiwania.

Może zdarzyć się tak, że pod wpływem oceny specjalistów, całkowicie odmieni się wizja projektu. Czasami należy wziąć pod uwagę inne, bardziej praktyczne rozwiązania, dzięki którym z pewnością użytkowane schody będą wygodniejsze i bezpieczniejsze, nawet kosztem przestrzeni.

Wewnętrzne schody – plan podstawą projektu

W pracach nad projektem schodów drewnianych bierze się pod uwagę konkretny plan, który musi uwzględniać:

  • lokalizację schodów i ich przeznaczenie
  • rodzaje materiału, z którego mają być wykonane
  • kształt i rodzaj konstrukcji oraz kąt nachylenia

Aby zaprojektować schody zgodne z oczekiwaniem inwestora, projektant już na samym początku musi określić układ biegów, czyli zdecydować, czy mają to być schody jedno, czy dwubiegowe, ze spocznikiem, czy zabiegowe. Trzeba określić też rodzaj konstrukcji samonośnej i zdecydować, czy będą to schody z policzkami, dywanowe, czy jeszcze inne.

Parametry istotnym elementem projektowania

Projektowanie schodow musi też uwzględniać kąt nachylenia schodów, który może wynosić przy nachyleniu łagodnym do 30 stopni, normalnym między 30 a 36 i stromym powyżej 36 stopni.

Dobrze zaprojektowane schody, to posiadające odpowiednią szerokość stopni i jednakową wysokość podstopni. Jeśli projektant ma do zaaranżowania schody ażurowe, to jednakowe muszą być odstępy między stopniami. Jeśli wykonawca zrealizuje je zgodnie z projektem, powstaną wygodne schody, z których korzystanie nie będzie męczyło.

Wewnętrzne schody – projekt a obowiązujące normy

Przy projektach uwzględnia się obowiązujące normy, które dla budownictwa wielorodzinnego są bardziej restrykcyjne niż dla jednorodzinnego. Dotyczą one szerokości biegu, wysokości stopni i nachylenia. To ostatnie powinno być dostosowane do wielkości ludzkiego kroku, którego długość szacuje się na 60-65 cm. Szerokość biegu w domach wielorodzinnych musi wynosić od 100 do 120 cm, a w jednorodzinnych około 90 cm.

projekt schody
projekty schodów

Schody – projektowanie z uwzględnieniem bezpieczeństwa

W projektowaniu należy uwzględnić przede wszystkim bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Chociaż normy są jakimś wyznacznikiem dla projektanta, musi on jednak uwzględnić też różne czynniki, których one nie określają aż tak precyzyjnie, a które mogą mieć wpływ w konkretnych przypadkach. Jeśli w domu są osoby starsze, czy małe dzieci, już na etapie projektowania można zwiększyć bezpieczeństwo schodów. W przypadku małych dzieci trzeba zwracać uwagę na różne czynniki, takie, jak np. wielkość odstępów między tralkami w balustradzie, czy między stopniami w schodach ażurowych.

Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest zaprojektowanie przy schodach funkcjonalnej balustrady i uświadomienie klientom, którzy chcieliby z niej zrezygnować, jej zalet. Nawet drewniane schody, a nie tylko betonowe, jedynie z dobrze zaprojektowaną barierką mogą zagwarantować bezpieczeństwo. Projekt schodów drewnianych uwzględniający powyższe czynniki pozwoli stworzyć bezpieczną konstrukcję.

schody projektowanie
schody projekt

Projekt schodów wewnętrznych samonośnych i balustrad

Po rozmowie o możliwościach budynku, różnych wariantach i cenach przedsięwzięcia, klient podejmuje decyzję, które rozwiązanie najbardziej mu odpowiada i jakie schody wybiera do swojego wnętrza. Następnie firmowi specjaliści przystępują do pracy, żeby zaprojektować to w programie CAD.

Projekt- schody z balustradą – wizualizacja w 3D

To innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia dokładny podgląd założonej realizacji w 3D, łącznie z balustradami. Dzięki temu o wiele łatwiej zaplanować jest realizację, a klienci zyskują pewność, że nic ich nie zaskoczy. Pozwala to na dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy, gdyż niezbędne poprawki nanoszone są na bieżąco, a nie gdy realizacja zostanie już rozpoczęta. Ułatwia to w znacznym stopniu komunikację na płaszczyźnie zleceniodawca-zleceniobiorca i sprawia, że rozmawia się o faktycznych rozwiązaniach, a nie abstrakcji. Najpierw następuje tzw. rysowanie schodów, by potem nadać im konkretny wizerunek, taki, jaki mają mieć w produkcie finalnym.

Projekty schodów wewnętrznych i realizacja inwestycji z firmą Helta™

Kiedy wszystko zostanie już dokładnie omówione, firma przechodzi do etapu realizacji projektu. Najpierw przygotowuje się niezbędne materiały, a następnie montuje się je w domu albo budynku należącym do klienta. Efektu końcowego nadaje właściwe wykończenie schodów i dodatki. Odpowiednie uszlachetnienie powierzchni biegu stopni oraz montaż balustrady pokaże w pełni wartość zrealizowanej koncepcji projektanta.

Kompleksowe usługi od projektowania po montaż

Zaznaczyć należy, że firma Helta™ zajmuje się wykonywaniem zleceń całościowo, tzw. montowane są nie tylko same schody drewniane, ale także i barierki oraz parapety z drewna. Dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć najlepsze rozwiązania i wyeliminować już na etapie projektu komputerowego wszystkie pojawiające się problemy.

Schody naszej produkcji są wykończone i dopracowane z dbałością o wszystkie, nawet najmniejsze elementy i szczegóły, w efekcie czego prezentują się pięknie. Zyskuje na tym nie tylko dobrze zaaranżowana przestrzeń wnętrza, ale przede wszystkim ludzie, którzy dostają do użytku wygodne schody. Korzystanie z nich czyni każdą wysokość łatwiejszą do pokonania.

Schody – galeria zdjęć

Nasza galeria schodów przedstawia przykładowe zaprojektowane i zrealizowane schody wewnętrzne, dostosowane do istniejących warunków oraz oczekiwań inwestorów. Aby osiągnąć ten etap, cały proces tworzenia przeszedł długą drogę. Projekty schodów drewnianych musiały być opracowane w oparciu o wiele wytycznych, norm i szczegółów, które należało wziąć pod uwagę. Potem na ich podstawie trzeba było zadbać o precyzyjną i zgodną z projektem realizację. Tak naprawdę to wszystkie zalety, nawet rewelacyjnych projektów schodów drewnianych, oddają dopiero gotowe dzieła – drewniane schody w domu klienta. My z nich jesteśmy dumni, a Wam jak się podobają?