Jaką rolę pełni szkło w projektowaniu nowoczesnych domów i we współczesnych wnętrzach?

Chociaż szkło znane jest ludzkości od tysięcy lat, teraz szczególnie docenia się jego rolę w architekturze budynków i wnętrz. Wygląda na to, że utopijna niegdyś wizja szklanych domów z lektury Żeromskiego doczekała się realizacji.

Powstają już projekty domów w całości ze szkła, ale póki co, najbardziej popularne jest jako jeden z elementów architektonicznych, używany w znacznie większym stopniu niż wcześniej. Coraz częściej też gości we wnętrzach pełniąc rolę dekoracyjną i użytkową.

Co czyni szkło tak pożądanym materiałem dla architektów?

Szkło budowlane dzięki nowoczesnym technologiom zyskało tak wiele różnorodnych właściwości, że stało się jednym z głównych materiałów we współczesnej architekturze budynków i wnętrz. Architekci i dekoratorzy wnętrz doceniają jego potencjał i przewidują jeszcze szersze zastosowanie w przyszłości. Stało się to realne dzięki możliwościom uzyskiwania różnych rodzajów szkła o wielkiej wytrzymałości, odpornych na niskie i wysokie temperatury, a także szkła o wysokich walorach dekoracyjnych.

Jego gładka i łatwa w utrzymaniu czystości powierzchnia i transparentność sprzyjają nowoczesnym minimalistycznym aranżacjom. Możliwość wyboru między szkłem przezroczystym, a mlecznym, ornamentowym, czy lakierowanym i kolorowym daje pole do popisu dekoratorom wnętrz. Do tego współczesne szkło budowlane świetnie wpisuje się w popularne obecnie style aranżacyjne.

Jednak to nie dekoracyjne szkło, a hartowane rodzaje szkła przezroczystego robią największą furorę. Nie zatrzymują światła i nie ograniczają wizualnie przestrzeni, co zwiększa wrażenie przestronności, bardzo pożądanej we współczesnych wnętrzach.

wnętrza

Zastosowanie szkła w projektowaniu nowoczesnych domów

Nowoczesny dom to nie tylko inteligentne rozwiązania technologiczne, ale i dobrze doświetlone wnętrza dzięki dużym przeszkleniom okiennym. Coraz częściej projektuje się także szklane balustrady na balkon, czy taras, które nie zasłaniają widoku.

Takie rozwiązania sprzyjają nie tylko rozświetleniu wnętrz i dzięki temu optycznemu ich powiększeniu, ale także pozwalają na oszczędności w kosztach utrzymania domu. Więcej światła dziennego to mniej zużycia energii elektrycznej, a słoneczne dogrzanie pomieszczeń to zaoszczędzenie na zużyciu energii cieplnej.

Szkło budowlane coraz częściej też wykorzystywane jest do wykonywania elewacji i termoizolacji. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, istnieją obecnie takie rodzaje szkła, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie przepuszczalności światła, ciepła i akustyki. Zapewniają też skuteczną ochronę przeciwogniową.

projektowanie nowoczesnych domów

Zastosowanie szkła w aranżacji wnętrz

Szkło dzięki dużym walorom estetycznym i praktycznym jest cenionym elementem wykończenia wnętrz. Znakomicie komponuje się w połączeniach z drewnem i metalem, które we współczesnych aranżacjach mają dużo do powiedzenia. Oto przykłady zastosowania szkła w nowoczesnych wnętrzach:

– szklane balustrady na schody i antresole

Balustrady ze szkła hartowanego wspaniale komponują się z drewnianymi schodami i uwydatniają ich piękno. Są całkowicie bezpieczne, zarówno te z barierką, jak i bez. W przypadku zrezygnowania z barierki, szkło jest szlifowane na obrzeżach, tak aby nie stanowiły one zagrożenia dla bezpiecznego użytkowania. Tego typu szklane balustrady z transparentnego szkła nie zasłaniają widoku i światła. Polecane są szczególnie do wnętrz w stylu minimalistycznym.

– ścianki działowe ze szkła ornamentowego

Współczesne otwarte i przestronne wnętrza często dzieli się na strefy za pomocą ścianek działowych. Mogą być one wykonane między innymi ze wzorzystego szkła ornamentowego, które w sposób rozproszony przepuszcza światło. Daje to często niezwykłe efekty dekoracyjne. Geometryczne motywy szkła ornamentowego idealnie pasują do stylu nowoczesnego.

– szklane drzwi przesuwane

W dużych nowoczesnych wnętrzach, będących często połączeniem salonu z kuchnią, czasem stosuje się praktyczne rozwiązanie w postaci przesuwanych drzwi. Kiedy są rozsunięte, mamy jedno duże pomieszczenie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w niektórych sytuacjach możemy je zasunąć i oddzielić kuchnię od salonu. Jest to przydatne np. podczas upałów, kiedy nie chcemy, aby salon nagrzewał się podczas gotowania. Do takich dużych przeszkleń używa się szkła hartowanego. Możemy zdecydować się na szkło transparentne, lub szkło lakierowane, czy ornamentowe.

– szklane panele z grafiką nad blatem kuchennym

Piękne i funkcjonalne panele ze szkła z grafiką dają duże możliwości aranżacyjne. Grafikę drukowaną na szkle można dobrać indywidualnie i zapewnić sobie niepowtarzalny wystrój kuchni. Dodatkową zaletą takiej ściany nad blatem kuchennym jest nie tylko trwałość, ale i łatwość w utrzymaniu czystości.

Przedstawione powyżej możliwości wykorzystania szkła w nowoczesnym budownictwie i wnętrzach to tylko nieliczne przykłady zastosowań. Jest ich o wiele więcej i wszystko wskazuje na to, że trend do stosowania szklanych rozwiązań we wnętrzach nabiera coraz większego rozmachu.