WYJĄTKOWE

SCHODY AŻUROWE

Warszawa schody ażurowe
Gdańsk schody ażurowe
Gdańsk schody ażurowe
Kraków schody ażurowe

W celu wykonania kalkulacji cenowej samonośnych schodów ażurowych proszę przesłać na mail: biuro@helta.pl

  • numer telefonu kontaktowego
  • lokalizację montażu (kod pocztowy)
  • rzuty z projektu architektonicznego (rzut parteru, piętra oraz przekrój w .pdf)
  • wizualizacje wykonane przez architekta wnętrza lub wizualizacje dołączone do projektu architektonicznego
  • inspiracje, oczekiwania, przykładowe zdjęcia (to wszystko pomoże nam jeszcze lepiej spersonalizować ofertę)
  • określenie wzoru balustrady do wykonania na schodach oraz antresoli
Kraków schody ażurowe
Toruń schody ażurowe
Bydgoszcz schody ażurowe
Katowice schody ażurowe
Katowice schody ażurowe
Gdynia schody ażurowe

Schody ażurowe – charakterystyka

Schody ażurowe zaliczamy do konstrukcji samonośnych. Określenie “ażurowe” odnosi się do konstrukcji bez podstopni, czyli pionowych zamknięć przestrzeni schodowych, z tzw. prześwitem w schodach. Taka konstrukcja nadaje lekkości pomieszczeniu oraz uatrakcyjnia wygląd wnętrza. Ich forma nie ogranicza ilości światła w pomieszczeniu, zdecydowanie bardziej są w stanie rozjaśnić wnętrze niż tradycyjne zabudowane konstrukcje schodowe. Nadają się więc idealnie do niewielkich czy ciemnych wnętrz, gdzie zwykle schody prezentowałyby się zbyt ciężko. Schody ażurowe są najczęściej wykonywane jako konstrukcje policzkowe, siodłowe oraz półkowe.

Szczegóły techniczne schodów ażurowych

Prześwit w schodach ażurowych naszej produkcji jest normatywny i zgodnymi z PN (polska norma), wynosi maksymalnie 120 mm. Ta wartość jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników, także dla dzieci. Schody ażurowe nie odbiegają jakością od konstrukcji pełnych. Ich sztywność, rotacja oraz ugięcie zachowuje bardzo podobne parametry. Wszystkie projektowane przez naszą firmę konstrukcje są liczone statycznie, a przekroje oraz ukryte elementy wsparcia konstrukcji są dobierane i modyfikowane do konkretnego projektu.

Schody ażurowe występują najczęściej w konfiguracjach jako schody jedno albo dwubiegowe, ze spocznikiem, a także zabiegowe. Konstrukcje tego typu schodów są samonośne, więc wymagają dwóch punktów podparcia: na podłodze właściwej oraz na krawędzi stropu. Wszystkie elementy montażowe tworzące połączenie poszczególnych stopni schodowych z policzkami są ukryte. Gniazda w policzkach oraz czopy stopni schodowych wykonujemy z ogromną dbałością i precyzją. Bardzo dbamy o wysoką estetykę oraz stabilność produktu końcowego.

Policzki schodów w konstrukcjach ażurowych mogą zostać wykonane z estetycznego forniru drewnianego, można je wykończyć również stabilnym HDF i pomalować kryjąco w RAL. Dzięki tej technice można idealnie dobrać kolor schodów na przykład do stolarki drzwiowej.

Stopnie schodów wykonujemy i uszlachetniamy zgodnie z wybranym przez klienta wcześniej gatunkiem drewna, które można doskonale dobrać kolorystycznie do istniejącej podłogi. Kolor stopni schodowych oraz strukturę możemy wykonać również pod płytkę gresową. W zakresie kolorystyki nie istnieją tu żadne ograniczenia.

Drewniane schody ażurowe

Schody ażurowe z balustradą

Bardzo ważnym dodatkiem do każdej konstrukcji schodowej, również ażurowej, są barierki. Dbają o bezpieczeństwo użytkowników, a także pełnią rolę estetyczną. Wpływają na styl pomieszczenia i mogą być główną ozdobą wnętrza.

Nasza firma wykonuje schody ażurowe z wewnętrznymi balustradami z drewna litego, stali nierdzewnej oraz szkła. Balustrady drewniane można przeplatać z elementami ze stali, tworząc nietypowe konstrukcje. W zakresie balustrad szklanych, tafle szkła montujemy do boków, na tzw. uchwytach punktowych, lub w osi boków (policzków) schodów ażurowych. W przypadku montażu osiowego tafla szkła mocowana jest zaciskowo, a nie wklejana na stałe Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w przypadku uszkodzenia mechanicznego nie ma problemu z wymianą i nie wiąże się ona z demontażem całych schodów.

W przypadku wykonania balustrad ze szkła na schodach ażurowych analogicznie wykonujemy antresolę oraz zamknięcie piętra. Naszym najnowszym rozwiązaniem jest wykończenie antresoli poprzez profil balustradowy SHIFTED schowany w wylewce betonowej, tworzący efekt szkła wychodzącego z podłogi właściwej antresoli/piętra. Jeżeli nie wykonujemy projektu schodów dla klienta w całości i jesteśmy zmuszeni postawić profil balustradowy na podłodze właściwej, to możemy zastosować profil SLIM, jak w tej realizacji: „Białe schody policzkowe w nowym domu”. Prezentuje się on równie wspaniale.

Nowoczesne schody ażurowe

Ceny wewnętrznych schodów ażurowych

Koszt schodów ażurowych zależy od wielu czynników. Do najważniejszych elementów, które determinują cenę wykonania, jest gatunek drewna, model projektu, sposób uszlachetnienia drewna oraz rodzaj balustrady wewnętrznej.