NOWOCZESNE
SCHODY POLICZKOWE
W celu wykonania kalkulacji cenowej schodów policzkowych proszę przesłać na e-mail: biuro@helta.pl
- rzuty z projektu architektonicznego (rzut parteru, piętra oraz przekrój w .pdf)
- wizualizacje wykonane przez architekta wnętrza lub wizualizacje dołączone do projektu architektonicznego
- inspiracje, oczekiwania, przykładowe zdjęcia (to wszystko pomoże nam jeszcze lepiej spersonalizować ofertę)
- określenie wzoru balustrady do wykonania na schodach oraz antresoli – wzory balustrad
- numer telefonu kontaktowego
- lokalizację montażu (kod pocztowy)
Schody policzkowe – co to takiego?
Na jednym ze spotkań projektowych z klientem usłyszeliśmy, że interesuje go realizacja drewnianych schodów “z tymi dwoma bokami”. Mimo iż inwestor nie użył nazwy produktowej, od razu wiedzieliśmy, o czym myśli.
Schody, które osadzone są na dwóch bocznych panelach to tak zwane schody policzkowe lub schody na wangach. Jest to jeden z najchętniej wybieranych przez klientów modeli schodów, cieszących się dużą wytrzymałością i znajdujących zastosowanie nie tylko w nowoczesnym, ale i w bardziej klasycznym budownictwie.
Policzek schodów zwany wangą
Policzki schodów to boczne panele, na których osadzone są stopnie w schodach policzkowych. Belki policzkowe, nazywane też wangami występują po obu stronach stopnic.
Schody policzkowe możemy zaprojektować i wykonać jako:
- schody policzkowe jednobiegowe
- schody policzkowe dwubiegowe ze spocznikiem
- schody policzkowe zabiegowe
Forma schodów zależy tylko i wyłącznie od układu klatki schodowej oraz ilości miejsca poświęconego na schody. Poza schodami policzkowymi wykonujemy także schody dywanowe, schody drewniane na beton, schody ażurowe, metalowe, a także schody z białymi podstopniami.
Konstrukcja schodów drewnianych policzkowych
Schody policzkowe są konstrukcją samonośną i nie wymagają podparcia żelbetowego. W konstrukcji policzkowej głównym elementem nośnym schodów są policzki, czyli belki, pomiędzy którymi umieszcza się stopnie. Są one mocowane do podłogi i stropu, dzięki czemu schody policzkowe mogą występować jako wolnostojące. Taką konstrukcję można też umieścić przy ścianie lub między dwiema ścianami.
Najczęściej wybierana forma schodów policzkowych to ta, gdzie stopnie wpuszczane są w wyfrezowane otwory w belkach. Efekt końcowy widać na zdjęciach z naszych realizacji. Na życzenie klienta możemy też wykonać schody policzkowe siodłowe, gdzie belki policzkowe są przycięte schodkowo i na nie nakłada się stopnie.
Grubości drewnianych schodów policzkowych
Schody policzkowe wykonywane są w kilku standardach odpowiadających przeznaczeniu, a także potrzebom inwestora i możliwościom konstrukcyjnym.
Standardowa i jednocześnie wyjściowa grubość policzka schodowego to 40 mm. Grubość ta jednak zwiększa się w przypadku, gdy schody policzkowe mają długie biegi lub duże moduły ugięcia. Wtedy zwiększamy ją do grubości 60 mm.
Stopnie w schodach tego typu traktujemy analogicznie, z tą różnicą, że grubość 40 mm jest wariantem spełniającym wszystkie walory konstrukcyjne. Zapewniają one odpowiednią sztywność i ugięcie. Na specjalne życzenie inwestorów możemy zwiększyć grubość stopnic do 50/60 mm. Robimy to jednak zwykle wyłącznie ze względu na walory estetyczne.
Schody policzkowe – sposoby na wykończenie i uszlachetnienie
W przypadku schodów policzkowych, a także każdego innego rodzaju schodów, jakie wykonujemy, dominującym materiałem jest drewno, szczególnie podczas tworzenia stopnic. Wykonujemy je głównie z drewna litego na przykład dębowego lub jesionowego. Możliwe jest również wykonanie z któregoś z gatunków drewna egzotycznego – afrykańskiego lub amerykańskiego.
Policzkowe schody z klejonego drewna litego w dwóch wersjach
Wykorzystujemy do tego celu drewno klejone z graniaków, które cechuje się dużą wytrzymałością na odkształcenia podczas użytkowania. Na życzenie możemy wykonać wersję premium, w której na klejonkę z graniaków nakłada się obłóg, czyli dodatkowe cienkie, lecz o większej powierzchni niż graniaki, warstwy drewna. Daje to efekt jednolitej powierzchni, na której nie widać łączeń i stopień sprawia wrażenie, jakby był zrobiony z jednej deski. Takie policzkowe schody drewniane znakomicie komponują się z podłogą.
Schody policzkowe – wykończenie policzków
Policzki schodowe tworzymy również z litego drewna konstrukcyjnego. Tutaj jednak wykorzystujemy również tak zwane “wykonanie gładkie”. Jest to metoda wykonania wang typowo pod farby kryjące. W tym przypadku staramy się uzyskać efekt schodów metalowych, stalowych, czyli typowo industrialnych.
Powierzchnie policzkowe w schodach tego typu uszlachetniamy, w zależności od realizowanego projektu, farbami kryjącymi RAL, NCS, lakierem poliuretanowym, twardymi woskami olejnymi lub olejem lnianym.
Balustrady szklane w konstrukcji policzkowej
Ciekawa i chętnie wybierana ze względu na walory estetyczne, jakie niosą schody drewniane policzkowe, konstrukcja wymaga jeszcze dodatkowej oprawy. Żeby uczynić schody policzkowe jeszcze atrakcyjniejszymi, a korzystanie z nich bezpieczniejsze, niezbędne jest wykonanie barierki. Balustrada szklana jest rozwiązaniem pozwalającym nie tylko na zabezpieczenie schodów, ale i sposobem na wyeksponowanie kunsztu ich wykonania.
Schody policzkowe – różne wersje montażu szklanej barierki
Schody policzkowe mogą zabezpieczać balustrady szklane, które realizujemy w dwóch wariantach. Pierwszy to balustrada szklana mocowana na uchwytach punktowych do boku policzka. Drugim wariantem wykonania barierki schodowej jest obsadzenie szkła w ukrytym systemie montażu zaciskowego w policzku schodów. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne, które znajduje coraz większe zastosowanie szczególnie w aranżacji nowoczesnych wnętrz.
Montaż barierki w systemie zaciskowym niesie za sobą wysoką estetykę produktu oraz możliwość szybkiej i czystej wymiany uszkodzonej formatki szkła. Co ważne – przestrzegamy przed wyborem produktu, w którym szkło jest wklejone na stałe. Nie oferuje ono bowiem możliwości ewentualnej wymiany uszkodzonej mechanicznie formatki szkła.
Policzkowe schody w różnych aranżacjach
Schody policzkowe drewniane noszą miano ponadczasowych, ponieważ od lat cieszą się wielką popularnością i zawsze są modne. Mogą występować zarówno z podstopniami, jak i bez nich, tworząc ażurową konstrukcję.
- Schody policzkowe klasyczne
W tradycyjnej klasycznej wersji schody policzkowe najczęściej mają podstopnie i drewnianą zdobioną barierkę. W takim wydaniu prezentują się w domu bardzo elegancko.
- Schody policzkowe minimalistyczne
Nowoczesne wersje to często schody policzkowe bez podstopni. Moda na style cechujące się minimalizmem powoduje, że coraz częściej poszukuje się konstrukcji, które dodają wnętrzom lekkości. Takie właśnie są schody policzkowe ażurowe. Można je komponować w dowolny sposób w zależności od stylu wnętrza, także jako nowoczesne schody policzkowe zabiegowe. Schody policzkowe w każdym minimalistycznym wnętrzu upiększy i doda im nowoczesnego wyglądu szklana balustrada.
- Schody policzkowe skandynawskie
W domu urządzonym w stylizacji skandynawskiej sprawdzą się stopnie z jasnego drewna osadzone w białych policzkach.
- Schody policzkowe industrialne
We wnętrzach industrialnych pięknie będzie łączyć się drewno stopni z czernią policzków wygładzonych tak, by wyglądały jak wykonane z metalu. Jeśli czerń nie pasuje do aranżacji, można wybrać antracytowe lub szare policzki. Schody policzkowe w takiej wersji w połączeniu z drewnianymi stopniami będą równie atrakcyjne.
Opisane wyżej przykłady mogą Państwo zobaczyć na prezentowanych zdjęciach w naszych realizacjach.
Drewniane schody policzkowe – ceny
Koszt wykonania schodów policzkowych będzie zależał od wielu czynników. Najważniejszymi aspektami, które determinują cenę wykonania schodów, jest gatunek drewna, typ konstrukcji, najczęściej uzależniony od ilości miejsca przeznaczonego na schody policzkowe, sposób uszlachetniania drewna, a także balustrada schodowa. Jeśli wybiorą państwo schody policzkowe w komplecie z balustradą, czekają korzystne rabaty. Do wyboru są:
- schody policzkowe z barierką klasyczną tralkową
- schody policzkowe z balustradą nierdzewną
- schody policzkowe z balustradą szklaną na rotulach
- schody policzkowe ze szklaną barierką w ukrytym profilu montażowym
Dostępnych jest jeszcze kilka innych wersji.
W dziale cennik schodów prezentujemy wstępny cennik dla poszczególnych typów konstrukcji schodów wewnętrznych. Ceny wyjściowe schodów policzkowych zaczynają się od 13 000 zł. Na państwa życzenie możemy dokonać indywidualnej wyceny w oparciu o wybrane materiały i sposób wykończenia. Jeśli schody policzkowe wpisują się w państwa poczucie estetyki i pragniecie je mieć w swoim domu, proszę wysłać do nas e-mail z prośbą o wycenę po zapoznaniu się z zakresem informacji, które potrzebujemy do skalkulowania kosztów. Jest on dostępny u góry strony pod zdjęciami głównymi oraz w cenniku. Obliczymy wszystko i prześlemy państwu e-mail zwrotny z przewidywanym kosztem realizacji.