NOWOCZESNE

SCHODY POLICZKOWE

Bydgoszcz schody policzkowe
Katowice schody policzkowe

W celu wykonania kalkulacji cenowej samonośnych schodów policzkowych proszę przesłać na mail: biuro@helta.pl

  • numer telefonu kontaktowego
  • lokalizację montażu (kod pocztowy)
  • rzuty z projektu architektonicznego (rzut parteru, piętra oraz przekrój w .pdf)
  • wizualizacje wykonane przez architekta wnętrza lub wizualizacje dołączone do projektu architektonicznego
  • inspiracje, oczekiwania, przykładowe zdjęcia (to wszystko pomoże nam jeszcze lepiej spersonalizować ofertę)
  • określenie wzoru balustrady do wykonania na schodach oraz antresoli – wzorniki balustrad
Bydgoszcz schody policzkowe

Schody policzkowe – co to takiego?

Na jednym ze spotkań projektowych z klientem usłyszeliśmy, że interesuje go realizacja drewnianych schodów “z tymi dwoma bokami”. Mimo, iż klient nie użył nazwy produktowej, od razu wiedzieliśmy, o czym myśli.

Schody, które osadzone są na dwóch bocznych panelach to tak zwane schody policzkowe lub schody na wangach. Jest to jeden z najchętniej wybieranych przez klientów modeli schodów, cieszących się dużą wytrzymałością i znajdujących zastosowanie nie tylko w nowoczesnym, ale i w bardziej klasycznym budownictwie.

Schody policzkowe możemy zaprojektować i wykonać jako jednobiegowe, dwubiegowe ze spocznikiem oraz zabiegowe. Forma schodów zależy tylko i wyłącznie od układu klatki schodowej oraz ilości miejsca poświęconego na schody. Poza schodami policzkowymi wykonujemy także schody dywanowe, schody drewniane na beton, schody ażurowe, stalowe, a także schody z białymi podstopniami.

Grubości drewnianych schodów policzkowych

Schody policzkowe wykonywane są w kilku standardach odpowiadających przeznaczeniu, a także potrzebom klienta i możliwościom konstrukcyjnym.

Standardowa i jednocześnie wyjściowa grubość policzka schodowego to 40 mm. Grubość ta jednak zwiększa się w przypadku długich biegów lub dużych modułów ugięcia. Wtedy zwiększamy ją do grubości 60 mm.

Stopnie w schodach tego typu traktujemy analogicznie, z tą różnicą, że grubość 40 mm jest wariantem spełniającym wszystkie walory konstrukcyjne. Zapewniają one odpowiednią sztywność i ugięcie. Na specjalne życzenie klientów możemy zwiększyć grubość stopni do 50/60 mm. Robimy to jednak zwykle wyłącznie ze względu na walory estetyczne.

Schody policzkowe z drewna
Schody policzkowe samonośne

Sposoby na wykończenia oraz uszlachetnienia

W przypadku schodów policzkowych, a także każdego innego rodzaju schodów, jakie wykonujemy, dominującym materiałem jest drewno, szczególnie podczas tworzenia stopni. Wykonujemy je głównie z drewna litego na przykład dębowego lub jesionowego. Możliwe jest również wykonanie z któregoś z gatunków drewna egzotycznego – afrykańskiego lub amerykańskiego.

Policzki schodów tworzymy również z litego drewna wymienionych gatunków. Tutaj jednak wykorzystujemy również tak zwane “wykonanie gładkie”. Jest to metoda wykonania policzków schodowych typowo pod farby kryjące. W tym przypadku staramy się uzyskać efekt schodów metalowych, stalowych, czyli typowo industrialnych.

Powierzchnię policzków w schodach tego typu uszlachetniamy, w zależności od realizowanego projektu, farbami kryjącymi RAL, NCS, lakierem poliuretanowym, twardymi woskami olejnymi lub olejem lnianym.

Balustrady szklane do schodów policzkowych

Schody policzkowe to ciekawa i chętnie wybierana ze względu na swoje walory estetyczne konstrukcja. Żeby jednak uczynić takie schody nie tylko estetycznymi, ale i bezpiecznymi w użytkowaniu niezbędne jest wykonanie barierki. Barierka szklana jest rozwiązaniem pozwalającym nie tylko zabezpieczyć schody, ale i sposobem na wyeksponowanie kunsztu ich wykonania.

W związku z tym, na schodach policzkowych realizujemy balustrady szklane w dwóch wariantach. Pierwszy to balustrada szklana mocowana na uchwytach punktowych do boku policzka. Drugim wariantem wykonania balustrady schodowej jest obsadzenie szkła w ukrytym systemie montażu zaciskowego w policzku schodów. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne, które znajduje coraz większe zastosowanie.

Montaż balustrady w systemie zaciskowym niesie za sobą wysoką estetykę produktu oraz możliwość szybkiej i czystej wymiany uszkodzonej formatki szkła. Co ważne – przestrzegamy przed wyborem produktu, w którym szkło jest wklejone na stałe. Nie oferuje ono bowiem możliwości ewentualnej wymiany uszkodzonej mechanicznie formatki szkła.

Warszawa schody policzkowe

Schody policzkowe ceny

Koszt wykonania schodów na wangach będzie zależał od wielu czynników. Najważniejszymi aspektami, które determinują cenę wykonania schodów jest gatunek drewna, typ konstrukcji, najczęściej uzależniony od ilości miejsca przeznaczonego na schody, sposób uszlachetniania drewna a także balustrada schodowa. W przypadku schodów policzkowych w grę wchodzą: barierka klasyczna tralkowa, balustrada nierdzewna, balustrada szklana na rotulach, szklana barierka w ukrytym profilu montażowym i kilka innych wersji.

W dziale cennik schodów prezentujemy wstępny cennik dla poszczególnych typów konstrukcji schodów wewnętrznych.

Cennik schodów drewnianych policzkowych