Realizacja 27

Stopnice i podstopnice
Stopnie drewniane
Stopnie schodowe drewniane

Stopnie drewniane

Naszym zadaniem było tym razem wykonanie zaprojektowanych przez biuro architektoniczne schodów dywanowych oraz poręczy. Piękne miejsce nad morzem, marynistyczny wystrój domu, wiele nowych aranżacyjnych wyzwań… Ale udało się i wszystko jak zwykle dopięliśmy na ostatni guzik!

Stopnie schodowe drewniane na schodach dwubiegowych

Otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie schodów dywanowych, dwubiegowych w domku położonym w nadmorskich Dębkach. Bliskość morza, piaszczyste dzikie wydmy, zapach świeżej, rześkiej bryzy… Przyjemnie było pracować w tak pięknym miejscu. Zlecenie otrzymaliśmy od biura projektowego, które przedstawiło nam swoją koncepcję i pozwoliło wprowadzić kilka funkcjonalnych udogodnień. Naszą inwencją było między innymi poszerzenie pierwszego biegu schodów. Wyniknęło to z aspektów czysto architektonicznych – pod biegiem schodów znajdowała się łazienka. Różnica szerokości obydwu biegów jest nieznaczna, niemal niezauważalna, jednak pozwoliła nam stworzyć w pełni ergonomiczne i bezpieczne schody. W ostatecznym efekcie uzyskaliśmy estetyczne połączenie szkła i drewna dębowego, które idealnie wpisało się w otaczającą schody przestrzeń.

Stopnie drewniane na schody
Stopnice drewniane

Stopnie drewniane na schody

Do wykonania schodów dywanowych użyliśmy wysoko gatunkowego drewna dębowego. Rysunek drewna na stopniach stworzyliśmy z dwóch obłogów, z kolei ten na podstopniach powstał z jednego liścia drewna. Kolor drewna został dopasowany do barwy podłogi na piętrach. Pokrywa ono w całości schody i sprawia wrażenie jednolitego, spływającego po stopniach dywanu – stąd nazwa rodzaju schodów. Użycie jednolitego materiału wysokiej jakości, pozwoliło nam stworzyć spójną przestrzeń na klatce schodowej. Dla jeszcze większej spójności użyliśmy tego samego gatunku drewna do wykonania pochwytów balustrad. Stopnie z drewna idealnie wpisały się w stworzoną w domu aranżację w stylu marynistycznym. Na ostateczny wygląda schodów miała również wpływ szklana balustrada.

Stopnice drewniane i balustrada ze szkła

Nieodzowną częścią każdych schodów jest balustrada, która i w tym przypadku odegrała ważną rolę. Balustradę wykonaliśmy ze szkła ESG/VSG 88.2, obecnie najbezpieczniejszego szkła jakie istnieje. Na czym polega jego fenomen? W procesie produkcji łączy się dwie formatki szkła hartowanego (ESG), a następnie poddaje się je dodatkowo laminacji. W efekcie połączone formatki wykazują wysoką odporność na ściskanie i rotację. Na pierwszym biegu schodowym balustradę zamocowaliśmy w profilu TALL, w kolorze pasującym do aranżacji – biały mat. Bieg drugi barierki idealnie wpisuje się w linię schodów dywanowych, stanowi z nim integralną całość. Balustradę szklaną zwieńczyliśmy pochwytem o wymiarach 40x40mm, wykonanym z drewna dębowego – w kolorze identycznym co stopnie schodów. Na antresoli szkło zamocowaliśmy w ukrytym w wylewce profilu SHIFTED. W efekcie całość jest spójna, bezpieczna i estetyczna.

Schody drewniane stopnie

Dywanowe schody drewniane stopnie

Zastosowany przez nas rodzaj schodów pozwolił zachować minimalizm panujący w aranżacji domu. Aby przejście między bielą ścian oraz dębowymi schodami dywanowymi było płynne, wykonaliśmy oblistwowanie z drewna tego samego gatunku. Użyty przez nas sposób montażu balustrady wynikł z powodów estetycznych. Pierwszy bieg schodów (idąc od strony salonu) osadziliśmy w profilu, który swoim kolorem nawiązuje do bieli występującej w aranżacji. Zastosowanie profilu pozwoliło stworzyć płynne przejście z balustrady na ścianę. Z kolei drugi bieg schodów wyposażyliśmy w balustradę wpisaną w bieg schodów dywanowych, co sprawia, że wygląda ona, jakby wyrastała bezpośrednio ze schodów. Dzięki temu balustrada nie wyróżnia się szczególnie swoją formą, stanowi integralną część schodów drewnianych. Aby podkreślić piękno drewna dębowego podjęliśmy się uszlachetnienia go poprzez woskowanie.

Stopnice na schody betonowe w aranżacji, w stylu marynistycznym

Gdy przystępuje się do realizacji zlecenia, zawsze bierze się pod uwagę otoczenie, w którym ma ona powstać. Tutaj musieliśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów funkcjonalnych. Po pierwsze: pod linią górnego biegu schodów znajdowała się łazienka. Trzeba było zatem wykonać schody tak, aby dopasowały się szerokością do przestrzeni pod spodem. Dolny bieg ze względów architektonicznych był węższy, zatem wymagał innego podejścia funkcjonalnego. Wyposażyliśmy go w balustradę osadzoną na boku schodów, co umożliwił wspomniany wcześniej profil TALL. Ta nierównomierność między dwoma biegami schodów została prawie zniwelowana optycznie dzięki zastosowaniu tego samego materiału wykończeniowego: drewna dębowego. Drugim ciekawym aspektem funkcjonalnym była zabudowa pod dolnym biegiem schodów. Wykonano ją pod linią profilu i pomalowano na biało, w kolorze identycznym do barwy profilu. Dzięki zastosowany rozwiązaniom całość jest spójna i harmonijna.

Stopnice na schody betonowe
Stopnie z drewna

Aranżacja w stylu marynistycznym

Dom w Dębkach został urządzony w stylu marynistycznym. Oznacza to, że bazuje na bielach, błękitach i brązach, które idealnie się uzupełniają. Wystrój posiada wiele akcentów marynistycznych, takich jak motywy kotwicy, ryb czy statków. Pojawiają się charakterystyczne biało-niebieskie pasy na dekoracjach, np. na poduszkach. Zaprojektowane przez biuro architektoniczne schody, które wykonaliśmy my, pasują do tej aranżacji dzięki użytym materiałom. Szkło idealnie wpisało się w zastaną przestrzeń, nie ingeruje nadmiernie w otoczenie, jednocześnie pozwala zachować świetlistość i przestronność klatki schodowej. Drewno dębowe, z którego wykonaliśmy schody i pochwyt, pasuje do podłóg na obydwu poziomach domu. Można nawet rzec, że ożywia swoim ciepłym kolorytem rustykalny i surowy styl marynistyczny.

Stopnice i podstopnice pasujące do wszystkich poziomów budynku

Aby schody pasowały do wystroju domu, zawsze trzeba wziąć pod uwagę zastaną w aranżacji kolorystykę, formę oraz dominujący styl. Choć wykonane przez nas schody są minimalistyczne i nowoczesne, wpisały się w wystrój wnętrza w stylu marynistycznym. Wszystko dzięki swojej lekkości i przestronności, która pasuje do przestrzeni i wystroju domu. Aby nie zachwiać równowagą aranżacji, na antresoli szkło balustradowe umocowaliśmy w ukrytym w wylewce profilu SHIFTED. Bieg górny balustrady wpisaliśmy w schody dywanowe, a bieg dolny umocowaliśmy w profilu przylegającym do boku schodów. Stopnice i podstopnice wykonane z drewna dębowego są elementem łączącym wszystkie trzy balustrady. Zastosowane przez nas zabiegi aranżacyjne były celowe – cenimy sobie dokładność i precyzję wykonania. Tylko tak można uzyskać naprawdę świetne efekty, które przekładają się na zadowolenie klientów.