Realizacja 05
Balustrada z szybą
Czysta, minimalistyczna forma barierki z szyby prezentuje się najpiękniej w nowoczesnym i jasnym otoczeniu. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie?
Balustrady z szyby – dane techniczne
Balustradę wykonaliśmy ze szkła ESG/VSG 88.2 Optiwhite. To superbezbarwne szkło zawdzięcza swoje piękno obniżonej zawartości żelaza. Dzięki temu jest ono praktycznie pozbawione zielonkawego odcienia, tak charakterystycznego dla innych rodzajów szkła. Z powodzeniem wykorzystaliśmy je do wykonania balustrady w minimalistycznym wnętrzu. A dzięki walorom estetycznym świetnie prezentuje się bez poręczy, po prostu jest neutralne dla otoczenia i jednocześnie spełnia swoją ważną funkcję. Szkło mocowane jest w profilu TALL. Na profil Tall składa się grupa niezbędnych zabezpieczeń i mocowań, w tym: gumy, podkładki i kliny do zaciskowego montażu szkła. Specjalnie zaprojektowany system montażowy pozwolił na perfekcyjne dopasowanie barierki do schodów. Dzięki temu jest ona bezpieczna i trwała. Malowanie proszkowe, przy pomocy specjalnej farby z palety barwnej RAL, zabezpiecza kolor profilu przed ścieraniem, odbarwieniem czy odpryśnięciem drobinek farby podczas uderzenia.
Szkło na balustradę
Szkło hartowane, z którego wykonaliśmy balustrady, to najbezpieczniejsze rozwiązanie w przestrzeni publicznej oraz w domach prywatnych. Świetnie nadaje się ono do aranżacji wnętrz oraz zewnętrznych tarasów i balkonów. Tutaj posłużyliśmy się nim, aby zbudować bezpieczną i przestronną klatkę schodową w domu jednorodzinnym. Nieskazitelna przezroczystość balustrad pozwoliła na zachowanie maksimum przestrzeni, przy jednoczesnym zabezpieczeniu schodów. Jego kolor nie ingeruje zbytnio w otoczenie, sprawia że balustrada jest neutralna i dopasowuje się do zastanej przestrzeni i światła. Szkło na balustradę posiada odpowiednią grubość, a formatki zostały tak precyzyjnie wycięte i połączone, że stanowią gładką, nierozerwalną całość. Dzięki profilom balustrada w sposób płynny łączy się ze schodami, stanowi ich integralną część. Zaletą estetyczną szkła jest to, że nie wywiera ono kolorystycznego nacisku na otoczenie schodów, klatki schodowej, korytarza czy salonu.
Schody z szybą – minimalistyczna przestrzeń i nowoczesna funkcjonalność
Minimalizm to dążenie to zachowania czystości formy przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej funkcjonalności. Wnętrza minimalistyczne cechuje klasyczna kolorystyka i dążenie do geometryzacji elementów otoczenia. Zastosowane w aranżacji tworzywa mają być nieskomplikowane, bezpieczne i estetyczne. Idąc za tymi wyznacznikami, stworzyliśmy projekt schodów z szybą, które świetnie skomponowały się z minimalistycznym, nowoczesnym wystrojem wnętrza domu jednorodzinnego. Tam, gdzie nie ma miejsca na zbędne ozdobniki, pojawia się łączenie form, które same w sobie stanowią ozdobę. Białe drzwi i ściany, oraz białe schody pokryte żywicą epoksydowaną, tworzą jasną, czystą przestrzeń. Na ich tle wyróżniają się ciemniejsze, kontrastowe detale. Dwubiegowe schody przedzielone podestem, wyposażyliśmy w szklaną balustradę bez pochwytu, co jeszcze bardziej podkreśliło minimalizm przestrzeni. Schody są wygodne i przestronne, idealnie spełniają swoją funkcję. To wszystko sprawia, że schody z szybą stanowią element spójnej aranżacyjnie całości.
Szyby balustradowe przepuszczają światło
Zarówno w obszernych jak i ciasnych wnętrzach kluczową rolę w aranżacji gra światło. Klatka schodowa musi być zbudowana tak, aby mogła być dobrze oświetlona o każdej porze dnia i nocy. O ile w dzień rolę tę pełni światło słoneczne, o tyle w nocy potrzeba tutaj doświetlenia sztucznego. Aranżacja w tym domu jednorodzinnym została wyposażona w dwa rodzaje lamp: świetliki przyschodowe oraz nowoczesne kinkiety. Aby nie zakłócić jasności klatki schodowej, zdecydowaliśmy się na szyby balustradowe wykonane ze szkła Optiwhite. Dzięki swojej nieskazitelnej przezroczystości i neutralności pozwoliło ono na swobodny przepływ światła. Ponad to samo szkło spowodowało również doświetlenie klatki schodowej – szkło odbija światło. Tak powiększona optycznie przestrzeń sprawia wrażenie przestronnej, lekkiej i czystej. Krawędzie szkła formatek poddaliśmy polerowaniu – widoczne na nich świetliste refleksy dodają nieodpartego uroku balustradom.
Barierka z szyby – otoczenie
Barierka zaczyna swój górny bieg na przestronnym, jasnym korytarzu. Następnie płynnie łączy się z pochyłą formatką szkła zabezpieczającą schody pokryte żywicą epoksydowaną. Świetliki na ścianie oświetlają stopnie, które dodatkowo wyposażyliśmy w estetyczną, cieniutką listwę podłogową. W połowie dwubiegowych schodów napotykamy na podest, który wyróżnia się z otoczenia kontrastującą z otoczeniem, ciemną ścianą pokrytą płytkami. U szczytu ściany znajduje się szerokie okno, które doświetla klatkę schodową w dzień. Idąc dalej napotykamy na specjalnie przyciętą formatkę szkła, dopasowaną idealnie do dolnego cokołu schodów. Barierka z szyby kończy się dwa stopnie od podłogi salonu. Podłogi oraz schody pokryliśmy żywicą epoksydowaną w kolorze białym oraz popielatym, co pozwoliło zachować kontrast w otoczeniu. Choć ta nowoczesna klatka schodowa wydaje się być statyczna, widać w niej sporo dynamiki, a to za sprawą kontrastów barwnych. W efekcie cała aranżacja jest minimalistyczna, uporządkowana i funkcjonalna.
Tafla szkła – kontrast we wnętrzu minimalistycznym
W aranżacji klatki schodowej oraz jej otoczenia przeważają klasyczne kolory, takie jak: biel, czerń oraz odcienie szarości. Tworzą one spójną kompozycyjnie całość. Aby nie zachwiać tej równowagi profil TALL, na którym zamocowaliśmy tafle szkła, pokryliśmy srebrną farbą anodowaną. Kolor ten stanowi spójne przejście pomiędzy bielą ścian oraz czarnymi kinkietami. W efekcie ta kontrastowa aranżacja sprawia wrażenie artystycznego rysunku, nakreślonego prostymi, nieskomplikowanymi narzędziami kreślarskimi. Artystyczny charakter widać także w miejscu, gdzie tafla szkła w pierwszym biegu schodów została idealnie dopasowana do linii schodów. Ciemniejsze krawędzie formatek szklanych i czarne lampy stanowią ciekawe detale dekoracyjne, bez których klatka schodowa byłaby w odczuciu zbyt sterylna. Gdy popatrzymy na schody z perspektywy salonu, widzimy piękny kontrast między bielą schodów oraz ciemną, industrialną ścianą na podeście. Jest to idealne nawiązanie do wystroju salonu – tam sufit pokryty jest identyczną, industrialną strukturą.